کمی بیشتر

بیا تا کمی بیشتر فکر کنیم

شنبه 10 خرداد 1393 ساعت 17:19

تجارت پرتغالی ، قسمت دوم ، شاه حریص

اول بگم که قسمت دوم خیلی دیر آماده  شد و از این بابت شرمنده  اگه قسمت اول رو نخوندین همین الان برین بخونین  منتظر قسمت های بعدی هم باشید ، و این هم قسمت دوم :


       هفت ماه بعد ، در اوت ۱۴۹۲ ، یک ماجراجوی دریایی ایتالیایی به نام کریستف کلمب از سوی ایزابل و فردیناند راهی سفری دور و دراز شد تا با غارت هند افسانه‌ای گنجینه انباشته حکمرانان آزمند اروپا را انباشته سازد . کلمب ، بی‌آنکه خود بداند ، قاره آمریکا را کشف کرد [این ماجرای کشف همچین هم درست نیست] و در بازگشت افتخاری دیگر بر افتخارات ایزابل و فردیناند افزود.

در این زمان ، در گوشه‌ای دیگر از شبه جزیره ایبری ، « مانوئل ثروتمند » ، شاه حریص پرتغال ، با رشک نظاره‌گر پیروزی های ایزابل و فردیناند بود . او خود از « شهسواران » جنگ‌های صلیبی علیه مسلمانان اندلس بود و همو بود که به سان همتایان اسپانیایی اش واپسین بقایای تمدن اسلامی را در غرب اروپا به خاک و خون کشید . دربار پرتغال ، که پیشتر « هنری دریانورد » را راهی دریاها کرده و تجارت جهانی برده را بنیاد نهاده بود ، نمی‌خواست در این مسابقه تاراجگری عقب بماند . مانوئل پنج سال پس از سفر کلمب ، واسکو داگاما را راهی دریاها کرد . داگاما در سال ۱۴۹۸ به سواحل هند رسید .

بدینسان تاریخ فصلی نوین را گشود که سال ۱۹۴۲ مبداء آن است ، سال سقوط غرناطه و کشف آمریکا. این حوادث نقطه عطفی در تاریخ تمدن بشری است و آغاز ظهور پدیده‌ای که « زرسالاری جهانی » نامیده می‌شود . و این است سرآغاز داستان ما !  چنتا نکته : به سال هایی که به صورت میلادی در متن هستن خیلی دقت کنید و سعی کنید در ذهنتون این وقایع رو به ترتیب با تاریخ سال میلادی مرتب کنید ، به امید خدا درباره کریستف کلمب و این که چجوری به آمریکا رسوندنش ( کشف نکرد ) بعدا حرف میزنیم 

برچسب‌ها: تاریخی
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :