کمی بیشتر

بیا تا کمی بیشتر فکر کنیم

چهارشنبه 14 اسفند 1392 ساعت 23:59

سنگسار !!

همین اول به همه بگم : اصلا زود قضاوت نکنید و مطلب رو تا انتها بخونید .

مارتین کوهن یکی از اساتید برجسته فلسفه ی غرب ، نویسنده تمام وقت و ویراستار کتاب های فلسفی در جایی مینویسه :

    « اسلام رویکردی جامع و فراگیر نسبت به زندگی بشر دارد و به تمام ابعاد حیات فردی و اجتماعی انسان قدم می گذارد. قرآن (که به حدود سال ۷۰۰ میلادی باز می گردد) کتاب مقدس مسلمانان است و عین کلام خدا تلقی می گردد که برتر از تمام متون وحی الهی پیش از خود ، از جمله انجیل است . . . . . در جامعه سنتی اسلامی تمایزی بین امر مادی و امر معنوی یا امر دینی و امر سیاسی وجود ندارد و برخی مسلمانان جزئی ترین امور را شایسته ارشاد کارشناسان اخلاق می دانند که طبق تعریف ، پیشوایان دینی هستند . . . . . . در جهان اسلام گرایش های معتدل متعددی و جود دارد . . . . . بنیادگران اسلامی داعیه مرجعیت مذهبی در اموری می کنند که به نظر نادرست می رسند ، مثلا سنگسار کردن افراد به جرم دست دادن زن با مرد در محیط های عمومی یا گوش دادن به موسیقی پاپ که در سال های اخیر در افغانستان و سومالی تحت حاکمیت دولت های بنیادگرا رخ داده است »


متن نوشته ی مارتین کوهن یه مقداری طولانی بود و من به سلیقه ی خودم قسمت هایی که لازم نداشتم رو حذف کردم ، بعدشم ما اصلا کاری نداریم که این چیزایی که آقای مارتین کوهن نوشته درسته یا غلطه یا هر چیز دیگه ای ، خب پس چرا اصلا نوشتیم ؟ در قسمت آخر متن بعد از تحسین هایی که از اسلام و اعتدالش میکنه یهو میاد بحث رو میکشه به سمت مسئله سنگسار  که در سال های اخیر خیلی بحث برانگیز شده . بعد از خوندن این متن علاقه مند شدم تا برم و یه جستجو درباره ی اجرای این قانون و مسائل مربوط بهش تو کشور خودمون انجام بدم . 

واسه همین رفتم پیش یکی از آشناها که در یکی از دادسرا های استان تهران به عنوان دادیار (همون قاضی) داره فعالیت میکنه و یک سری سوالات ازش پرسیدم ، در آخر هم کتاب قانون مجازات اسلامی خودش رو (که مخصوص قضات چاپ شده) بهم قرض داد تا از اون بخش های مورد نظرم کپی بگیرم ، بعد از اون اومدم یه سری سایت خوب هم تو اینترنت پیدا کردم و در کل نتیجه اینجوری شد :

سنگسار یکی از حدود اسلامی حساب میشه که طبق کتاب قانون مجازات اسلامی فقط برای گناه زنا در یک حالت خاص میشه حکم به سنگسار داد .

ماده ۲۲۵ قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ : حد زنا برای زانی محصن و زانیه محصن رجم است. { رجم همون سنگساره } در صورت عدم امکان اجرای رجم با پیشنهاد دادگاه صادر کننده حکم قطعی و موافقت رییس قوه قضاییه چنانچه جرم با بینه ثابت شده باشد، موجب اعدام زانی محصن و زانیه محصنه است و در غیر این صورت موجب صد ضربه شلاق برای هر یک می باشد. 

ماده ۲۲۶ قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲احصان در هریک از مرد و زن به نحو زیر محقق می‌شود: 

الف ـ احصان مرد عبارت است از آنکه دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده از طریق قُبُل با وی در حال بلوغ جماع کرده باشد و هر وقت بخواهد امکان جماع از طریق قُبُل را با وی داشته باشد.

ب ـ احصان زن عبارت است از آنکه دارای همسر دائمی و بالغ باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده، با او از طریق قُبُل جماع کرده باشد و امکان جماع از طریق قُبُل را با شوهر داشته باشد.

ماده ۲۲۳ قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲هرگاه متهم به زنا، مدعی زوجیت یا وطی به شبهه باشد، ادعای وی بدون بینه یا سوگند پذیرفته می‌شود مگر آنکه خلاف آن با حجت شرعی لازم ثابت شود.


از سه تا ماده بالا به راحتی میشه فهمید که به این راحتی ها کسی سنگسار نمیشه ، اولا باید ثابت بشه که دو طرف با هم زنا انجام دادن که این ثابت شدن یه شرایط خیلی سختی به این صورت داره که اولا چهار تا مرد یا سه تا مرد و دوتا زن عادل بیان جدا جدا شهادت بدن که با چشمای خودشون دیدن که این دو نفر با هم زنا انجام دادن ( یعنی نه تو فیلم نه عکس نه صوت با چشمای خودش از نزدیک ) بعد شهادت این شاهد ها باید تو چهار تا مجلس جدا باشه و همشون باید دقیقا یه داستان رو  تعریف کنن و اگه یکیشون داستان رو با جزئیات متفاونی از بقیه بگه شهادت بقیه هم مردود میشه و شخص مورد اتهام میتونه از این چهار نفر به علت تهمت ناروا شکایت کنه و خوبه بدونید که فقها گفتن : « بر شاهدان مستحب است از شهادت به زنا خودداری کنند؛ بلکه بر قاضی نیز مستحب است با اشاره و کنایه شاهدان را بر ترک شهادت ترغیب نماید » و حالا من یه سوال دارم ، شخصی که عادل باشه اصلا میره صحنه زنا کردن دو نفر رو از اول تا آخر نگاه کنه ؟؟! 

بعد از اثبات شدن زنا کار بودن دو نفر ( با شرایط تقریبا غیر ممکنی که گفتیم ) حالا باید ثابت بشه که دو طرف زنا محصن بودن که با توجه به ماده ۲۲۶ محصن تقریبا میشه شخص متأهلی که امکان رابطه جنسی با همسرش رو بدون هیچ مشکلی داره بعد از اون قاضی باید حکم به رجم یا همون سنگسار بده که باز هم اگه دقیق ماده ۲۲۵ رو خونده باشید میشه با نظر قاضی پرونده و رئیس قوه قضاییه حکم رجم رو به اعدام تغییر داد ( یه چیزی میگم بین خودمون بمونه اون آقای قاضی که آشنای ما بود گفت که دیگه کسی از قضات حکم به سنگسار نمیده و در بدترین حالت همون حکم اعدام رو اجرا می کنن ) 

دقت کنید در صورتی که زنا ثابت بشه و شرایط بالا رو نداشته باشه ، حد و مجازاتش هم تغییر میکنه ، اگه دوست دارید تمام این قوانین رو بخونید برید اینجا .خب حالا اگه طبق گفته ی مارتین کوهن توی یه کشورایی بخاطر دست دادن زن و مرد و یا گوش دادن به آهنگ پاپ زن و مرد رو سنگسار می کنن ( که البته اونم باید بریم تحقیق کنیم ببینیم که حقیقت داره یا نه ) نباید از اسلام ایراد گرفت ، چون اون افراد به میل خودشون یه کاریی رو انجام میدن و در آخر به اسم اسلام تموم میشه و این خیلی بد و نگران کننده خواهد بود که شخصی با این سطح تحصیلات مثل اقای کوهن بدون تحقیق چنین حرفی میزنن و ما این حرف ایشون رو میزاریم به حساب جو بدی که بر ضد اسلام ساخته شده ، ای کاش ما هم قبل از زدن یه حرفایی کمی بیشتر دربارشون تحقیق و فکر کنیم .


پ.ن : اگه جایی از متن نامفهوم بود بگید تا اگه بلد بودم توضیح بدم 

نظرات (2)
+ م_ا [ ایران ]
با سلام
با توجه به تفسیر سوره نور (المیزان-نمونه-....) این چنین بر میآیدکه سنگسار و زدن سنگ بر سر وصورت در حقیقت از بین بردن ورجم تفکرزنا است وطرد شدن این عمل از سوی اجتماع میباشدکه متاسفانه انجام نمیشود.
چرا که اسلام به علت فطری بودن تمام غرایز انسانی را در نظر گرفته وبرای هر یک راهکاری دارد.کا ر نداریم که اسلام به طور کامل اجرا نشده وبرداشت های شخصی وعملکردهای اشتباه دین را زیر سوال برده است.شاید این عمل خشن به نظر بیاید.اما برای ریشه کنی ان از سطح جامعه لازم وضروری است:
سه‌شنبه 12 فروردین 1393 ساعت 19:58
امتیاز: 0 0
+ KAENAT [ ایران ]
مطالب خیلی خوبی بود!
با یه نظر کوتاه هم میشه فهمید که سنگسار یه جورایی نمادین !و خود خدا هم اصرار به جرای اون نداره!

چون ما صریح دارییم
غیبت بالاتر از زنا است!

پس اگه با این معادله برییم جلود الان باید حداقل روزی 100 تا سنگار داشته باشیم!
اما چون غیبت فساد اجتماعی نداره!حکم سنگار براش صادر نشده!

بازم مطلب بزار
یا علی
دوشنبه 19 اسفند 1392 ساعت 15:51
امتیاز: 0 0
پاسخ:
این حکم سنگسار به این صورت یه جور تنبیه برای کل جامعه حساب میشه ، چو خدا اول میگه نباید این گناه اتفاق بیافته ، بعد میگه اگه اتفاق افتاد یارو خودش بره توبه کنه که اینجوری بهتره و کسی هم که دیده نیاد بگه چون خدا دوس داره عیب بندا هاش رو بپوشونه ، بعدشم کسایی که برن بابت چنین گناهی شهادت بدن دارن آبروی یه جامعه رو میبر، بعد از همه این حرفا و این سختگیری ها حالا اگه تو‌جامعه ای چنین گناهی اتفاق افتاد و تابلو هم شد و ثابت هم شد ، حالا باید کل افراد جامعه بخاطر این گناه مجازات بشن ، چون بالاخره خود سنگسار کردن هم واسه افرادی که مجریش هستن عمل سختی محسوب میشه و روح جامعه هم یه جورایی آسیب میبینه ، پس این تنبیه یه تنبیه عمومیه .
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک : عدم نمایش ایمیل بعد از درج
وب/وبلاگ :